Jesteś tutaj: KEPO.PL » Tai Chi Chuan » Profilaktyka Chi Kung

Czym jest CHI?

Autorem artykułu jest Adam Topor

CHI jest jednym z podstawowych pojęć chińskiej filozofii medycyny. Dla człowieka zachodu zrozumienie, czym jest Chi jest niezwykle trudne, a wyjaśnienie równie skomplikowane. Więcej >>

Biały żuraw rozkłada skrzydła

Autorem artykułu jest Adam Topor

Dla postronnego obserwatora Tai Chi Chuan to seria powolnych płynnych ruchów przypominających taniec. Taniec o pięknych, chociaż dla wielu mało zrozumiałych nazwach, np. „Biały żuraw rozkłada skrzydła” lub „Igła na dnie morza” Więcej >>

Taoista poszukujący nieśmiertelności

Autorem artykułu jest Adam Topor

Chciałbyś być wiecznie młody, silny i zdrowy? Studenci szkół inspirowanych przez taoizm takich jak: Tai Chi Chuan lub Chi Kung wiedzą doskonale, że taoistyczni mnisi już setki lat temu poznawali rozmaite energie krążące w ludzkim ciele w celu osiągnięcia długiego, zdrowego życia poprzez właściwą cyrkulację krwi i innych płynów, oddechu oraz energii. Więcej >>

Boks cieni dla duchowej i fizycznej harmonii

Autorem artykułu jest Adam Topor

Nauczyciel FengZhy Xiang mawiał: Jeśli studiujesz teorię nie ćwicząc traktujesz wiedzę poznawczo, jeśli jednak ćwiczysz nie rozumiejąc... - Tracisz tylko czas. Więcej >>

Broń się przed stresem z Tai Chi Chuan

Kiedy myślisz o Tai Chi Chuan, prawdopodobnie przychodzi Ci na myśl obraz starszego Chińczyka, który w satynowej „piżamie” wykonuje na łonie natury ruchy wyglądające co najmniej dziwnie. To idealna okazja, żeby odpowiedzieć sobie na jedno, zasadnicze pytanie - „ale po co on to właściwie robi?!” Więcej >>

Miecz Tai Chi Chuan

Chińskie miecze są podstawową bronią dla praktykujących Tai Chi Chuan. Zaprojektowane zostały przez światowej sławy chińskich mistrzów sztuk walki. Miecze stworzone dla ćwiczących Tai Chi Chuan są idealnie wyważone i zdobione chińskimi wzorami. Więcej >>

Odwiedź także:

Jak poprzez Tai Chi Chuan uzyskać harmonię ruchu połączoną z łagodnym rytmicznym oddychaniem, psycho-fizycznym relaksem i poprawić swoje zdrowie?

Badania naukowe potwierdzają: ćwiczenie Tai Chi ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak bardzo ebook "Tai Chi Chuan" pomoże Ci w opanowaniu ćwiczeń, które spowodują, że poczujesz się lepiej i poprawisz swoje zdrowie.

Więcej

Tai Chi Chuan

Profilaktyka Chi Kung

Autorem artykułu jest Adam Topor

Lekarz tradycyjnej medycyny chińskiej traktuje ciało człowieka jako określoną całość. Problemy związane z funkcjonowaniem jednego narządu mogą wynikać z zakłóceń wewnątrz innego narządu. Medycyna zachodu poszukuje czynników sprawczych- patogennych, natomiast lekarz chiński poszukuje mechanizmu, który spowodował, iż pewne czynniki mogły wpłynąć negatywnie na organizm.

Chi Kung reguluje funkcje całego organizmu człowieka, nie skupia się jedynie na pojedynczym narządzie. W Chinach lekarze przeciwni są podziałom i zapisywaniu konkretnych ćwiczeń na dane schorzenia. Dominuje podejście całościowe. Mimo oczywistych korzyści płynących z uprawiania chińskich ćwiczeń profilaktycznych, system ten należy traktować jako uzupełnienie innych metod leczenia podnosząc tym samym jego skuteczność. Chi Kung stosuje się również jako doskonałą broń dla pacjenta przeciwko chorobie. W wyniku własnej aktywności pozbędzie się uczucia bycia bezradnym wobec choroby. Będzie czuł, że ma wpływ na przebieg choroby i zmianę swojego stanu zdrowia. Po jakimś czasie zrozumie, że on sam odgrywa decydującą rolę w procesie własnego leczenia.

Klasyka "Huang Di Nei Jing" opisuje to mniej więcej tak:

"Jeżeli wewnętrznie się skoncentrujesz, jeżeli skoncentrujesz swoją energię, w jaki sposób choroba może zaatakować? Należy oddychać esencją życia, bronić się przed zachorowaniem regulując własny oddech. Należy rozluźnić mięśnie. Kiedy umysł będzie spokojny prawdziwe CHI będzie pod kontrolą. Jeżeli opanujesz świat własnym sercem, zapanujesz nad YIN i YANG, będziesz oddychać esencją CHI, zachowasz spokojny, skupiony umysł, a twoje mięśnie działać będą łagodnie- będziesz żył tak długo, jak długo istnieć będzie Ziemia."

Wskazuje to na miejsce, jakie zajmuje Chi Kung w tradycyjnej chińskiej medycynie. Zawarta w tym jest jedność ciała, umysłu i ducha, bardzo istotna dla chińskiej kultury i filozofii.

Jednym z celów nauki jest przygotowanie do wykorzystania systemu jako metody leczniczej. Osiągnięcie tej umiejętności wymaga od nas wielu godzin systematycznej pracy nad własnym ciałem. Wymaga to także wiedzy o formach, filozofii, zasadach, oraz opanowania innych niezbędnych elementów. Wszystko to tworzy całość i w programie ćwiczeń nie wolno pominąć żadnego z tych elementów, gdyż wiedza o jednym z nich wynika z wiedzy o innym. W rezultacie połączone ze sobą w całość pozwalają nam na pełne zrozumienie charakteru i istoty Tai Chi.

Kiedy praktykujemy Tai Chi, lub inną formę aktywności fizycznej nie pozwólmy sobie na schemat tych samych czynności, które wykonujemy. Po poznaniu wystarczającej ilości ćwiczeń i udoskonaleniu ich w sposób dostateczny starajmy się je wykorzystać umiejętnie. Korzystanie z formy, to nie zawsze powtarzanie ćwiczeń w określonym porządku. Jest to także wielokrotne powtarzanie wybranego fragmentu składającego się od dwóch do pięciu ćwiczeń, indywidualizacja ćwiczeń w miejscu i w poruszaniu się w przód, w tył i na boki. Za każdym razem spróbujmy wydobyć z siebie trochę energii, która sprawi, że dana chwila stanie się twórcza, a my będziemy czuli satysfakcję z ćwiczeń i przyspieszy to osiąganie coraz lepszych wyników. Umiejmy dostrzec prostotę i piękno wykonywanych ruchów. Psychika kieruje naszymi umiejętnościami, dostarczmy jej, zatem bodźców wynikających z chwili, w której potrafimy doświadczyć sensu tego, czego się uczymy. Jedni uczą się szybciej inni wolniej, ale każdy pragnie by jego rozwój przebiegał w sposób harmonijny.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego lekarze tak naprawdę boją się naturalnych metod leczenia?

Wiele lat temu, gdy w Polsce bardzo niewiele mówiło się o suplementach diety, przyszedł do mnie mój bliski znajomy Marek i zaproponował mi przystąpienie do programu promującego tego typu produkty. Wtedy byłam całkowicie zielona w temacie. Wiedziałam tylko tyle, że jest to dla mnie szansa na pokonanie mojej alergii i poprawy własnego stanu zdrowia.

Więcej >>

Jak osiągnąć, utrzymać idealną wagę i nie obawiać się żadnych chorób?

Aktualnie mamy do czynienia z coraz większą zachorowalnością na raka lub choroby układu krążenia. Najdziwniejsze jest w tym wszystkim to, że mimo, że to widzimy, mało kto potrafi zapytać sam siebie: "Dlaczego tak się dzieje?" Wszystko ma swój powód a to, że aktualnie już co CZWARTA osoba umiera na raka nie jest przypadkiem.

Więcej >>

Mapa Zdrowia Kraina Herbaty Uan-An Kwiaty z bibuły